• https://www.facebook.com/AFSAMTR
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321740405
  • https://www.twitter.com/AFSAMTR
  • https://www.instagram.com/afsamtr
  • https://www.youtube.com/channel/UCd0Kp84nswcu8LdHWc3RYmA/featured
Site Haritası
AFRİKA DERGİSİ

Saat
Takvim

Anasayfa

German Chancellor Angela Merkel (C) arrives to greet Ivory Coast’s President Alassane Ouattara (2L) and Guinea’s President and African Union (AU) chairman Alpha Conde (2R) next to African Union (AU) Commission chairman Moussa Faki (L) and European Council President Donald Tusk during the 5th African Union – European Union (AU-EU) summit in Abidjan, on November 29, 2017.
After 10 months in charge of The Gambia, President Adama Barrow has finally relocated to the official residence, previously occupied by former leader Yahya Jammeh.
Research has revealed that about 90 per cent of Tanzanians believe corruption has declined in the past two years with President John Magufuli at the helm compared to five years ago.
Zimbabwe's government has declared ousted President Robert Mugabe's birthday an annual public holiday to honour his contribution to the nation, the state-run Herald newspaper reports.
Libya'daki Krize Çözüm Arayışları Libya Devlet Yüksek Konseyi ile Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'nden (TM) birer heyetin Tunus'ta bir hafta sürecek diyalog görüşmelerine başladığı bildirildi. Libyalı heyetlerin, 2015'te Fas'ın Suheyrat kentinde imzalanan siyasi anlaşmanın maddelerinde, Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame'nin önerdiği eylem planına uygun değişikliklerin yapılması konusunu ele alacağı belirtildi.
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen projeyle Sudan’da Sinnar Eyaleti halkı Nil Nehri’nin arıtılmış suyunu kullanmaya başladı. Afrika’nın pek çok ülkesinde değişik su projeleri gerçekleştiren TİKA, Sudan’ın Sinnar Eyaleti El İncifav Bölgesinde bu kapsamda bir ilki gerçekleştirdi. Su kuyusu açarak su temin etmek yerine Sudan’ın güneyinden kuzeyine geçtiği bölgelere hayat veren veren Nil Nehri’nin suyu, ilk kez gerçekleştirilen TİKA projesi ile Sudan halkının kullanımına sunuldu. Nil Nehri ana isale su boru hatlarından saplama yapılarak 3 km uzunluğundaki yüksek yoğunluklu polietilen boru hattı ve 40 tonluk su deposu ile El İncifav Bölgesi merkezli olmak üzere yaklaşık 10.000 kişinin kullanımına sunuldu.
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somali'de yeni bir sivil havacılık eğitim merkezi inşa etti. TİKA'nın inşa ettiği sivil havacılık eğitim merkezinin teslimi için Mogadişu Uluslararası Havalimanı'nda düzenlenen törene Somali Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakanı Muhammed Abdullah Salad, Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar ve TİKA Mogadişu Program Koordinatörü Galip Yılmaz ile bazı Somalili milletvekilleri katıldı.
The Gambian government had cancelled diplomatic passports for former president Yahya Jammeh and his family members.
Somalia-based Islamists militant group al-Shabaab on Sunday clashed with troops from the African Union peacekeeping mission , a senior military officer said.
Boko Haram Islamists have published a video showing three kidnapped members of an oil exploration team, after an ambush in northeast Nigeria earlier this week that killed at least 50.
 8  ...

           AFRİKA STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ (AFSAM) 25 Mayıs AFRİKA GÜNÜ'NDE KURULDU

        Afrika neresidir? sorusuyla başlamak daha iyi olur zannedersek. Afrika bizim açımızdan neyi ifade etmektedir. Afrika deyince ne anlıyoruz, aklımıza ne geliyor. 30,244,050 km² lik bu büyük kıta hakkında ne kadar ne biliyoruz. Kuzey Afrika’yı istisna edersek Afrika hakkında Türkiye’de maalesef akademik çevreler de dâhil olmak üzere herkes çok az bilgiye sahip bulunmaktadır. Hakikaten nasıl bir tarih okuduk okuyoruz okutuyoruz okutuluyoruz da böyle oldu. Avrupa’yı, Kuzey Amerika’yı, Hindistan’ı, Çini bile içine alabilecek bu kıta hakkında hiç düşündük mü? Hakikaten niçin haritalarda hala Kuzey Amerika yani ABD Afrika kıtasından büyüktür. Halbuki ABD'nin toplam yüzölçümü sadece 9 629 000 civarındadır. Harita üzerinde bile psikolojik bir savaşın verildiği ve insanların aldatıldığı ve yanlış yönlendirildiği bir dünyada yaşıyoruz.

   Kibirli Avrupa Merkezli Afrika bakış açısı yerine işbirliği, dayanışma, tarihi bilgi, birikim ve tecrübesini paylaşma üzerine inşa edilmiş bir Afrika yaklaşımı benimsiyoruz. Yeni Sömürgeciliğin Afrika kıtasına yeniden döndüğü adım adım yeni işgallerin başladığı bir zamanda Türkiye’nin sadece kendisi olarak Afrika ile işbirliği ve dayanışma merkezli bir Afrika Açılımı çalışması yapması gerekmektedir. Batı merkezli ilerlemeci evrimci tarih bakış açısıyla Afrika’ya bakmamalıyız. Afrika’nın bize ne kadar yakın olduğunun bağlarımızın ne kadar tarihi olduğunun farkına varmak zorundayız. Bu zorunluluk bizim için sadece tarihi bağlardan dolayı değil aynı zamanda da insani bir vazifedir.

        İste bu sorumlulukların bir neticesi olarak yıllarını Afrika’ya vermiş kişiler olarak yerleşik anlayışı kırmak, Türkiye’nin tarihi misyonuna yakışır perspektifler geliştirmek, Afrika ile ilgili inşa edilmiş batılı imajları düzeltmek, Siyah Kıta’da yapılan çalışmalara bilinç kazandırmak ve Afrika insanının yüreğinin sıcaklığını Türkiye’ye duyurmak için yola düştük.

        Böyle bir çalışmanın Türkiye’de başlamasının da Afrika ile ilgili tarihi bir güne gelmesi için gayret ederek “25 Mayıs Afrika Günü”nde kuruluşunu tamamlayarak Türkiye’nin ilk “Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi” (AFSAM)’nin kuruluşunu ilan ediyoruz.

AFSAM, Afrika hakkındaki yerleşik düşüncelere karşı bir başkaldırıdır.

AFSAM, bir hafıza ve konfor bozucudur ki ilk işi de budur.

AFSAM, Afrika üzerine yeniden düşünmeye bir çağrıdır.

AFSAM, Afrika için Türkiye’den yeşerebileceği umulan bir umuttur.

AFSAM, derilerinin renginden dolayı hor görülen, Apartheid
(renkçi-ırkçı) rejimler altında yaşamaya zorlanan kalp sahibi insanların saygınlığını, onur ve hassasiyetini temel almaktadır.

AFSAM, 54 ülke ve 15’e yakın otonom-yarı otonom veya hala Batılı güçlerin yönetimi altındaki bölgelerle ve lehçe farklılıklarıyla birlikte 2800`ün üzerinde dil ve o oranda da kültürün sesi soluğu olacaktır.

AFSAM, Afrika ile unutulmuş, unutturulmuş bağlarımızın hatırlanması için çalışacaktır.

AFSAM, Afrika’nın kaybolan Müslüman kabilelerinin sesi olacaktır.

AFSAM, Afrika’yı sömüren sömürgecilerin ve onların taşeronlarının değil sömürülen mazlum halkların sesleri olacaktır.

AFSAM, emperyalistlerin, onların öncüleri misyonerlerin, sosyologların, antropologların ve etnologların mahvettiği topraklardaki rüya görmeyi unutmuş insanların hikâyesini ortaya koyacaktır.

AFSAM, Türkiye'de Türkiye-Afrika Birlikteliğinin kurulması için gerekli her türlü çalışmayı destekleyecektir.

AFSAM, Afrika ile ilişkilerimizin kalıcı çalışmalarla geliştirilmesini istemektedir ve bunun için de çalışacaktır.

AFSAM, Afrika ile “sürdürülebilir kalkınma” temelli ilişkilerin en üst seviyede gerçekleşmesini istemektedir. Bu dayanışmamız da modern dünyanın vahşi kapitalizminin yıkıcılığına karşı durmanın ifadesi olacaktır.

AFSAM, “sürdürülebilir fakirlik” ve “inşa edilmiş yoksulluk” çalışmalarına ve kavramlarına karşı “zenginliğe sahip çıkış” ve “sürdürülebilir kalkınma” temelli bir duruştur.

Yukarıdaki prensipler çerçevesinde Afrika kaygısı olan herkesi de çalışmalarımıza katkıda bulunmaya davet ediyoruz.

AFRİKA STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ

 

Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi (AFSAM)web sitesi: www.afsam.org

E-mail: afrikastrateji@gmail.com

Twitterdan takip edin : AFSAMTR

 

Her hakkı saklıdır.©2002-2022 www.afsam.org  Kaynak Gösterilmesi Koşulu İle Site İçeriği Kısmen Kullanılabilir.